Price of Groceries

iVillage Member
Registered: 05-17-2001
Price of Groceries
15
Thu, 10-06-2011 - 11:51pm

This is very interesting...I got most of them right, but had to think of pricing in the "big town" rather than my little village..lol.

~Misty~


 


Pages

iVillage Member
Registered: 05-17-2001
Mon, 10-17-2011 - 9:58pm
You're telling me!!

~Misty~


 


Community Leader
Registered: 10-01-2002
Mon, 10-17-2011 - 7:08pm

I to don't buy much beer, but summer time

<
Community Leader
Registered: 02-27-1999
Mon, 10-17-2011 - 4:03pm
Hmmmm...I'll order TWO cows!
Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-17-2000
Mon, 10-17-2011 - 3:11pm
WIth three growing boys -- two teenagers & a 12 yo, we go through at least a gallon a day. We spend $100 a month on milk, alone.


Community Leader
Registered: 02-27-1999
Mon, 10-17-2011 - 12:45pm
You need a cow, Misty!
Photobucket
iVillage Member
Registered: 05-17-2001
Mon, 10-17-2011 - 12:30pm
If I remember right, that is about what a gallon of milk is in my little town. And my DH can drink a gallon in less than a day.

~Misty~


 


iVillage Member
Registered: 04-01-2007
Sun, 10-16-2011 - 4:55pm

Wow! 4.89 a gallon...........thats pretty steep.

 

Community Leader
Registered: 02-27-1999
Sat, 10-15-2011 - 12:46pm
Amen! Did you see Bob's post on Curious Chef? He's on a $100 per month grocery budget, looking for ideas.
Photobucket
Avatar for emty_nstr
Community Leader
Registered: 05-25-1999
Fri, 10-14-2011 - 11:23pm

Boy am I glad that I don't have to buy groceries where they do.... LOL,,,,we don't even have an 8pk of cola....ours come in 6 or 12 pks and all our cans are 12oz.... I figured what it was per oz and we pay less than at that store...

I know our meat costs less here....

Avatar for squeakyone
iVillage Member
Registered: 04-09-2003
Wed, 10-12-2011 - 10:54am

Well the prices they are using are an average price not real pricing for your area. A gallon of milk where I live is over $4.89 a gallon. I buy at Sam's club and get it for $3.78. Ialso found manyof the prices that we spend are not the right price but guess what I buy many of the things listed and I only got 5 right.

Pages