Q and E Homework

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Q and E Homework
21
Fri, 07-27-2012 - 9:34am

During our trip last week we compared prices a lot.  Let's do this on a bigger scale.  Take the next few days and see what items cost in your area:

Gallon of gas:____________

Gallon of milk:____________ 

Loaf of bread (not the store brand):____________

Pound of ground chuck (not on sale)_____________

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:_______________

2 liter of Coke product (not on sale):____________________

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):________________

Pages

iVillage Member
Registered: 12-16-2004
Sun, 07-29-2012 - 9:11am

Gallon of gas: 6.9 USD

Gallon of milk: 4.9 USD  ( lactose free 8.5 USD)

Loaf of bread (not the store brand): 2.7 USD  

Pound of ground chuck (not on sale) 5 USD

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:8 USD 

2 liter of Coke product (not on sale): 3.9 USD  ( that includes recycling fee, which you get back if you hand in the bottle)

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale): 25.5 USD 

Avatar for momof_3girls
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Sun, 07-29-2012 - 1:35pm

Gallon of gas:  $3.51  a gallon

Gallon of milk:  $2.59

Loaf of bread (not the store brand):  $2.99  Holsom King Loaf

Pound of ground chuck (not on sale)  $3.99

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro: $6.51

2 liter of Coke product (not on sale):  $1.85 plus 10 cents deposit

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):  $10.99 plus deposit

Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-31-1999
Sun, 07-29-2012 - 1:43pm
Well, when I was at Walmart today after church, I was done shopping and went to find out how much the Budweiser and Marlboro cigarettes were but Ashleigh had to go to the bathroom and wanted to go... she refuses to use public bathrooms. I am like that to a point... but when I gotta go, I go.... she won't. Anyway... this is what I have for some of the stuff...

Gallon of gas: $3.51 per gallon unleaded on way to church this morning

Gallon of milk: $2.97 for 1 gallon of 1/2 % Great Value

Loaf of bread (not the store brand): $2.99 a loaf for Hillbilly Bread

Pound of ground chuck (not on sale): Could not find any ground chuck but I got 1 lb of ground round for $3.78.

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro: ???

2 liter of Coke product (not on sale): $1.89 which includes 10 cents deposit which you get back when you take the empty back to the store.

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale): ????

 photo Chairs_zps22c44493.jpg

iVillage Member
Registered: 12-16-2004
Sun, 07-29-2012 - 3:31pm

My brother told me that the largest brand milk cost 3.6 usd per gallon, i only buy the local milk, which is more expensive but  preserve the nature here and  also helps rare breeds.

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Mon, 07-30-2012 - 8:35am

And I still haven't had time to get to the store.  This week, I promise.

Ground chuck is mid-grade hamburger.   Ground beef is the cheapest and ground sirloin in the highest.  

 photo BeachChairsRed.jpg

iVillage Member
Registered: 06-29-2007
Mon, 07-30-2012 - 10:20am

Gallon of gas: $3.48

Gallon of milk: $2.89

Loaf of bread (not the store brand): $2.79

Pound of ground chuck (not on sale): $3.99

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:

2 liter of Coke product (not on sale): I bought pepsi yesterday and it was $1.99 but on sale for $.99

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):

 

I will note that I went to Safeway because it was closer instead of Wal Mart or King Soopers which are cheaper. I only go there when I need a few things.

 photo augustafeb21.gif

iVillage Member
Registered: 05-11-1999
Mon, 07-30-2012 - 11:03am

Gallon of gas:_____$3.59_______

Gallon of milk:_____$3.29_______ 

Loaf of bread (not the store brand):____$3.59_Village Hearth Wheat_______

Pound of ground chuck (not on sale)___$3.59__________

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:_____$6.41__________

2 liter of Coke product (not on sale):______$1.99______________

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):____$8.99____________

Photobucket
iVillage Member
Registered: 11-01-1999
Tue, 07-31-2012 - 8:16pm

I never buy more than a pint of milk at a time.  I don't like it.  Have no clue what a gallon costs.  Kroger house brand is 99 cents a pint.

I buy bread at Aldi.  $1.89 for the multigrain.  Haven't bought white bread since I had diverticulitis years ago.

I just paid $3.22.9 for regular at Kroger.   WOOT!

I don't buy ground beef unless the kids are coming over.  I think I paid $3.68 a pound for the mid-grade I bought for the spinach meatballs.

 

 

Avatar for momof_3girls
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Wed, 08-01-2012 - 3:54am

Wow Christol if beer is $8.99  not on sale- does it go on sale ?

And our gas just jumped to $3.79 .... sucks when it goes up 28 cents a gallon.

A pint of milk here is $1.49 ...

Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-31-1999
Wed, 08-01-2012 - 7:13am
It's pretty bad when we celebrate getting a gallon of gasoline for $3.22!

 photo Chairs_zps22c44493.jpg

Pages