Q and E Homework

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Q and E Homework
21
Fri, 07-27-2012 - 9:34am

During our trip last week we compared prices a lot.  Let's do this on a bigger scale.  Take the next few days and see what items cost in your area:

Gallon of gas:____________

Gallon of milk:____________ 

Loaf of bread (not the store brand):____________

Pound of ground chuck (not on sale)_____________

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:_______________

2 liter of Coke product (not on sale):____________________

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):________________

 photo BeachChairsRed.jpg

Pages

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Sun, 08-05-2012 - 3:40pm

True, Coke or Pepsi one is always on sale.  Bread is something I need when I need it, so I just buy it and never look at the price.  Same with milk.  I rarely check that price.  I figure most of us are the same; the sale price is listed in yellow and the regular price is on a white tag.  I looked at my white tags for prices on here. 

 photo BeachChairsRed.jpg

iVillage Member
Registered: 06-29-2007
Sun, 08-05-2012 - 11:05am
The not on sale thing is what gets me on the bread and prices, lol everything is always on sale here, LOL. I think thats why things are so expensive,so they can put it on sale and not lose money. The 2 liter of pepsi was $1.99 not on sale, I don't think I have ever NOT seen it on sale for $.99

 photo augustafeb21.gif

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Sun, 08-05-2012 - 10:32am

I just made a chart and compared around the world.

Gas:  Hanna is highest at 6.90, but that does fluctuate a lot.  At times of posting Missy is cheapest at $3.19

Milk:  Mel and Hanna are the highest at $4.90 and $6.39.  In the US the highest is Shelly at $3.68 a gallon.  The cheapest is Cara and Tracy at $2.48/$2.49 a gallon.

Bread:  the highest is Cara at $4.79 a loaf.  The cheapest is Gaye and Tracy at $1.88/$1.89 a loaf.

Ground chuck:  The highest is Hanna at $5 a pound.  In the US the highest is Cara at $4.49 a pound.   The cheapest is Tracy at $3.37 a pound.  And I think that is crazy high.  Wow. 

Cigarettes:  Most people didn't answer this one.  I don't smoke and had to go ask.  The highest is Hanna at $8.  In the US the highest is Renee at $6.51 a pack.  Tracy is the cheapest at $4.52 for Marlboros.  I figured I'd be the cheapest here.  We have a really low state cigarette tax.  NC and KY are huge tobacco producing states. 

Coke:  The highest is Hanna at $3.90.  In the US the highest is Missy, Cristol, and Guss at $1.99.  The cheapest is Tracy at $1.34.  They were on sale for .99 today.

Beer:  The highest is Hanna at $25.50.  In the US the highest is Missy at $14.99.   The cheapest is Cristol at $8.99. 

I am amazed that KY was the cheapest on so many items.  I had always heard our cost of living was pretty low, but I do know that comparatively the housing market here is really high. 

 photo BeachChairsRed.jpg

iVillage Member
Registered: 04-01-2002
Sun, 08-05-2012 - 10:10am

Yes, I finally went to the store and got this done;

Gallon of gas:  it jumped .40 today, $3.79

Gallon of milk:  $2.48

Loaf of bread (not the store brand):  I priced Butternut.  $1.88

Pound of ground chuck (not on sale):  $3.37 a pound.  That's crazy.

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:  $4.52

2 liter of Coke product (not on sale):  $1.34- today it was on sale for .99

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale): $9.88

 photo BeachChairsRed.jpg

iVillage Member
Registered: 05-11-1999
Wed, 08-01-2012 - 8:53am
I'm not sure what the price is on sale?? I would think it wouldn't be much cheaper. I drink darker beers (Summit, New Castle, Negra Modelo) so that runs $13.99 for a 12 pack. On sale it is $11.99
Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-31-1999
Wed, 08-01-2012 - 7:13am
It's pretty bad when we celebrate getting a gallon of gasoline for $3.22!

 photo Chairs_zps22c44493.jpg

Avatar for momof_3girls
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Wed, 08-01-2012 - 3:54am

Wow Christol if beer is $8.99  not on sale- does it go on sale ?

And our gas just jumped to $3.79 .... sucks when it goes up 28 cents a gallon.

A pint of milk here is $1.49 ...

Photobucket
iVillage Member
Registered: 11-01-1999
Tue, 07-31-2012 - 8:16pm

I never buy more than a pint of milk at a time.  I don't like it.  Have no clue what a gallon costs.  Kroger house brand is 99 cents a pint.

I buy bread at Aldi.  $1.89 for the multigrain.  Haven't bought white bread since I had diverticulitis years ago.

I just paid $3.22.9 for regular at Kroger.   WOOT!

I don't buy ground beef unless the kids are coming over.  I think I paid $3.68 a pound for the mid-grade I bought for the spinach meatballs.

 

 

iVillage Member
Registered: 05-11-1999
Mon, 07-30-2012 - 11:03am

Gallon of gas:_____$3.59_______

Gallon of milk:_____$3.29_______ 

Loaf of bread (not the store brand):____$3.59_Village Hearth Wheat_______

Pound of ground chuck (not on sale)___$3.59__________

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:_____$6.41__________

2 liter of Coke product (not on sale):______$1.99______________

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):____$8.99____________

Photobucket
iVillage Member
Registered: 06-29-2007
Mon, 07-30-2012 - 10:20am

Gallon of gas: $3.48

Gallon of milk: $2.89

Loaf of bread (not the store brand): $2.79

Pound of ground chuck (not on sale): $3.99

Pack of national brand cigarettes, we'll say Marlboro:

2 liter of Coke product (not on sale): I bought pepsi yesterday and it was $1.99 but on sale for $.99

12-pack of Bud beer, bottles (not on sale):

 

I will note that I went to Safeway because it was closer instead of Wal Mart or King Soopers which are cheaper. I only go there when I need a few things.

 photo augustafeb21.gif

Pages