grocery budget?

iVillage Member
Registered: 05-09-2002
grocery budget?
18
Mon, 04-02-2012 - 5:03pm

Hey everyone.

Daisypath Anniversary tickers

Pages

iVillage Member
Registered: 12-12-2009
Wed, 04-04-2012 - 7:48am

For the very first time ever, I decided to track my grocery spending for a month. If I only included food, it was 170$ for the month of March for a one-person household. Also, I ate all meals at home (or packed breakfast and lunch for work) except for one lunch that was 6$. I'd estimated (in my first budget ever!) that I'd spend 300$ on food/groceries, so I was off by quite a bit. It was quite an eye-opening exercise! I do try to buy stuff based on what is on special, and I also used what I already had in my cupboard or freezer. The food I purchased was to be cooked or prepared by me, and wasn't convenience food either (frozen meals or prepared/packaged food). I didn't really buy any sweets or treats, but I have developed a new snack addiction: carrot sticks and hummus - I'm hooked! Thankfully it's pretty healthy and very affordable (I got 3 pounds of carrots for 1$ and a little tub of hummus for 2$).

I think that tracking what you buy for a month, then looking over what it included, will give you a good idea of how much you spend and if you can reduce it at all. I found it to be an interesting and educational experience!

iVillage Member
Registered: 01-02-2008
Wed, 04-04-2012 - 9:18am

For me its pretty challenging because I only shop for me (1 person).. and I try and eat organic and healthy.. We have a Trader Joes in my area and that is where I shop most of the time. I live in NY and well as people know everything is expensive.

On a good week I spend about 35.00 to 50.00 a week for food and that is for one person. Its like I am eating the same thing over and over because I do not like wasting anything.. That might

iVillage Member
Registered: 10-01-2008
Wed, 04-04-2012 - 10:43am

Probably between $400-$500.

Norma


"Patience is the best remedy for every trouble"- Plautus


iVillage Member
Registered: 10-01-2008
Wed, 04-04-2012 - 10:49am
Don't get me wrong, I buy generic, watch closely for sales and purchase meats ONLY on sale. I don't go in blind, I study the sales ad's first. I just stopped stressing so much! It's not good for your health either.

Norma


"Patience is the best remedy for every trouble"- Plautus


iVillage Member
Registered: 03-15-2012
Fri, 04-06-2012 - 9:56pm

We spend $800 a month on groceries and that is for a family of four. That includes things like TP, shampoo, toothpaste etc and some cleaning supplies.

iVillage Member
Registered: 01-12-2008
Tue, 04-10-2012 - 9:37pm
400 that is for Me, DH, DD, and DS. DS still nurses so he doesn't drink that much milk, and I cloth diaper both kids, as DD is stubborn and won't use the potty. I add and extra 140 for Dog food, as we have two great danes. Right now we are stocking up on normal items we have as we just moved, and donated everything in our pantry but some spices before we left. Its a process, but worth it to be able to help out the community we were leaving.

I love grocery threads, as I find it so amazing how much everyone's varies.
Photobucket
iVillage Member
Registered: 04-08-2008
Thu, 04-12-2012 - 12:49am

We are in Canada too and we spend about $800/ mo on food, toiletries, etc. We also use our entertainment budget for eating out. We spend about $100/mo on Starbucks which I KNOW is a lot but we it's quality family time fo rus. We walk there and there is a park. We also go to restaurants at least once/week. Our older son thinks a restaurant is better than the park or any other "child" activity. We think it might be bc DH works night shifts and it's rare for us to sit down and eat a meal together.

So $1100/month on food, toiletries, diaper, and everything.

But when I budget, I use $800 for household and $300 is entertainment. We only spend $500 so if we don't have enough then the restaurants/starbucks are th first things to go.

Dee

iVillage Member
Registered: 03-27-2005
Thu, 04-12-2012 - 7:22am

With just my husband and I at home right now we are averaging $50 a week for everything.

Pages