grocery budget?

iVillage Member
Registered: 05-09-2002
grocery budget?
18
Mon, 04-02-2012 - 5:03pm

Hey everyone.

Daisypath Anniversary tickers

Pages

iVillage Member
Registered: 12-31-2010
Mon, 04-02-2012 - 5:15pm
For the two of us groceries are about $450 a month and we eat out about once every two weeks so add $100 for that, or about $550 a month. With the kids home it is much more.
That is breakfast, lunch, dinner toiletries and even pet food.
We eat super low fat and healthy. I find I can save money eating healthier because I plan meals. I do like frozen salmon fillets as Costco as you only take out portions you need. Same with frozen turkey meatballs or sausage. We use turkey lunchmeat, or canned tuna for lunches, and Dh takes breakfast sandwiches and I have a protein drink or yogurt for breakfast most days.
So our basic week is:
Breakfast - he takes a breakfast sandwich ($1 each for JD frozen) and I take a protein drink with soy milk, or coffee and power bar
Lunch for me is Greek yogurt, or tuna with wheat crackers, for Dh it is two sandwiches and a pudding with a piece of fruit
Dinner is salmon with rice and salad, or chicken with a veggie and salad.
Desserts are popcorn, sherbert, or fruits.

When we go out, I get an appetizer as my meal and he gets a regular meal., or we share. He always has a couple drinks where I can only deal with one glass of wine or a Citron and tonic.

Not having leftovers is hard, but if I do have them I try to take them for lunch since DH will not do leftovers.

I know we can cut back, but we really like seafood and lean white meats at every meal, and I am anemic so I need the protein.

-Marie
#Marie
Avatar for poorboy2011
iVillage Member
Registered: 10-02-2011
Mon, 04-02-2012 - 5:48pm
MarketingVirgo wrote:
For the two of us groceries are about $450 a month

iVillage Member
Registered: 05-16-2009
Mon, 04-02-2012 - 7:28pm

I spend $500 a month on groceries and

iVillage Member
Registered: 03-15-2005
Mon, 04-02-2012 - 8:58pm
We spend about $550 for 2 adults, 3 kids (12, 10.5, and 8), and a dog. This includes grocery, household items, pet items, and eating out. We limit the eating out to $50 every 2 weeks.
We eat pretty healthy too. I predominantly cook from scratch and we eat lots of fruits, veggies, and lean meats. I try to stay relatively simple as I do work FT (well, 36 hrs a week). I buy my meat in bulk (and freeze) from Sam's Club -- except beef. My cousin's cousin raises cattle and we buy 1/4 of a cow every year or so and have it processes very lean. When we run out of that meat we do supplement from Sam's.

Jennifer


 


iVillage Member
Registered: 04-16-2008
Mon, 04-02-2012 - 9:40pm

My grocery expense for two adults is about $400 a month in the summer and $500 a month in the winter, including paper products, detergents, etc.

iVillage Member
Registered: 10-09-1999
Tue, 04-03-2012 - 10:40am

Well, I think most of you are doing great with your grocery budgets.

iVillage Member
Registered: 11-14-2008
Tue, 04-03-2012 - 12:46pm

I usually budget $500 a month for two adults and 2 kids half the time(they eat like adults but are with their dad half the time) we are having a baby in July and I added another $100 a month for formula and diapers but I doubt it will be enough..Sigh. When we eat out it is usually fast food unless it is an occasion. We have really started to lean towards buying nice steaks or seafood for special occasions and cook at home. I get to use my artistic side and you get more for your money. Plus I don't have to figure out what I am going to get my basket ball tummy into for clothing that looks half decent lol.

iVillage Member
Registered: 12-31-2010
Tue, 04-03-2012 - 1:25pm
No, Poorboy, that is food, toiletries and even pet food.
One tub of protein powder lasts me over a month at $20, soy milk half gallon lasts me over 2 weeks, DH's breakfast sandwiches are $4 for 5 of them. We eat eggs, on weekends, he has bacon.
I do a loaf of bread a week - $1, a head of lettuce lasts a couple weeks and lunch meats are about $8 a week, including canned tuna.
We do buy at warehouse clubs about 4 times a year, but I put that in my total as well. I get one of those trips free as DH uses our card there for gas, so we get a rebate check every year and we buy holiday electronics there as well because we get an extended warrante.
Some tips include getting rice in really huge bags as it is a big saver, cook from scratch, use things from one meal to the next and MEAL PLAN for the entire week. Also, use cash in the grocery store. I can't spend more than $100 a week as I don't take in more than that each week.
-marie
#Marie
iVillage Member
Registered: 12-04-2004
Tue, 04-03-2012 - 1:40pm

We budget $200 a week for our family of 2 adults, 2 kids, 2 dogs and 2 cats. This includes pets, personal hygenie, cleaning products. Add $150-200 a month at Costco which is TP, food items etc. This does not include the $400 or so a month I spend at Starbucks and at Mcdonalds plus eating out more fast food and restraunts. I could get it down We don't have to eat out. Maybe $1400 is to much but it is what we spend. You'd think you could cut my budget in half you don't have kids, but maybe 2/3 would be more accurate.

Photobucket
Community Leader
Registered: 08-25-2006
Tue, 04-03-2012 - 6:25pm
I spend $500 a month on groceries and toiletries. Me, my SO and my DD12 that I have 50% of the time.

That does not include eating out or money deposited into my DD12 lunch account.

About 3 years ago I was spending about $400. Honestly, I think it is mostly inflation. I have tracked the last few months and although I could cut back a little bit, not much more left to cut except pop.

Serenity

Pages