Weekend Expenses$$

iVillage Member
Registered: 11-14-2008
Weekend Expenses$$
9
Fri, 03-15-2013 - 2:21pm

What is everyone doing this weekend.

I have a curling wind up party and then I have to work Saturday and Sunday. I am hoping to only spend $10 to $20.

I spent $310 at Costco yesterday, mostly on groceries that we needed. Things are so much cheaper there than my regular grocery trip. The bill seems big when i go there but I feed 5 people. They just never stop eating!

Hopefully that is it!

Avatar for turtleemom
iVillage Member
Registered: 07-25-2007
Fri, 03-15-2013 - 4:11pm

Quiet weekend.  Today I signed DS up for outdoor tennnis lessons-$125.  Tomorrow DS has bowling-$11. I have housework to do.  Sunday, I would like DH to take care of the reciept/bill basket and get caught up on filing. He wanted the job, now do it!  I'd like to go grocery shopping too-$120.  DH's car needs to be filled up completely and mine is about 1/4 full from filling 2 weeks ago-about $80 total.   I should also shop for spring fling basket fillings, I've got $50 budgeted.   

Community Leader
Registered: 08-25-2006
Fri, 03-15-2013 - 5:40pm
Already planned to take DD13 out to dinner tonight. It is the end of the term and everthing is due Monday by midnight, so lots of homework.
Serenity
iVillage Member
Registered: 04-08-2008
Fri, 03-15-2013 - 7:16pm

This is a very, very spendy weekend!

Already spent $440 at Costco for groceries AND over $100 in clothes. DH desperately needed new jeans so I happy he found some he liked. And I got really cute spring outfits for my boys. I rarely buy clothes for them. I have garbage bags of used clothes I've used more of their lives.

Paid $477 for a tablet w/keyboard.

$95 for romantic dinner & babysitter last night.

YIKES! And it's only Friday...LOL...but we are done spending. Maybe a pizza Sat or Sun if DH doesn't work but he probably will.

Dee

Avatar for turtleemom
iVillage Member
Registered: 07-25-2007
Sat, 03-16-2013 - 3:12pm

Wow!  Can I ask without appearing too nosey what you buy at Costco for that amount?  Is that cleaning supplies/paper products too? If it is mostly food, how long does that last withut spoiling? 

iVillage Member
Registered: 04-08-2008
Sat, 03-16-2013 - 9:39pm

I think storegal is in Canada like me. It is more expensive than the US for food. Costco is the cheapest place to buy 4 litres of milk but it is still $4.69. 1.5 dozen eggs are 6.49. We go through that every week - plus, a block of cheese $11, 5 lb bag of apples ($7), 2 bunches of bananas ($4), strawberries ($6), cucumbers ($4), grape tomatoes ($6). Trail mix ($10). 2 loaves of bread and 2 packages of bagels ($12). This is every week and I haven't even gotten to the meat yet! 

Costco is cheaper for NAME brand items - like MIniWheats cereal but it would be cheaper to go to a grocery store and buy their private label "no name" version of the same cereal. So I *could* save money if I did that but I have had DH & the boys both dislike the flavour of those no name brands. Also, it is actually more expensive to buy the large amounts of some of my items at the store. Grocery stores here charge $2/lbs for apples so would be paying $10 for the amount we consume per week.

I have calculated the caloric intake of my family and it is MUCH higher than the average. I think that is the bulk of our problem. I eat over 2200-2500/day and my almost 3 yr old can eat as much or more than me. None of us are fat tho...so I would never limit the boy's food intake...I have tried myself and I do lose weight but I don't feel as good.

But maybe there are other things I can do. If you include eating out, we are spending about $800/month feeding 2 adults and 2 boys. Yes, I fear the teenage years!

Dee

Avatar for poorboy2011
iVillage Member
Registered: 10-02-2011
Sun, 03-17-2013 - 12:46am

stormydancer wrote:
I have calculated the caloric intake of my family and it is MUCH higher than the average. I think that is the bulk of our problem. I eat over 2200-2500/day and my almost 3 yr old can eat as much or more than me. None of us are fat tho...so I would never limit the boy's food intake...I have tried myself and I do lose weight but I don't feel as good.

The average caloric intake may not mean much if you're not average -- maybe you are tall and very active. If so, you can eat more than average without problems, because you need those calories. I've calculated my basal metabolic rate and total energy expenditure to get a sense of how much I should eat. Then I tracked my caloric intake. It's rather depressing: if I want good fuel to last me the whole day, work and workouts, then I need to eat pretty much only nutritious stuff. A yummy dessert can give you 300 calories without giving you the macronutrients you need. 

It may sound complicated, but thanks to the web calculating your total energy expenditure is pretty easy (especially if you can get an estimate of your body fat percentage). Tracking your caloric intake isn't hard either, thanks to databases online and the human tendency to eat similar things. Maybe you've done this already, so I'm being redundant. But if you need some pointers, don't hesitate to ask me.

Avatar for turtleemom
iVillage Member
Registered: 07-25-2007
Sun, 03-17-2013 - 11:38am

Thanks for explaining.  I've never been in a CostCo  and was curious.  The prices are similar to what I pay for organics.   I totally get not running around from place to place.  When I calculate in my time and gas, the saving is not worth it.  I shop 2x a week so my bill hardly exceeds $120 (though it was $172 yesterday) for just  3-4 days of food. I think it was the $400 at once that surprised me.  If I spent that it would go bad before we ate it all.  If we look at produce only, I bought 6 apples, a pineapple, a pint of fresh blueberries and a quart of strawberries, 3 kiwi, 2 blood oranges, 4 tomatoes, a bunch of kale, and spinich, and I'll need to replenish on Wednesday.  I might have spinich and apples left.  If I bought more fresh, it would go bad before we could eat it.  I also buy just enough meat for 3 days at a time.  DH dislikes the taste of frozen meat so I only buy what we can eat.  I like it because I don't have to worry about thawing time.  I seldom  eat meat, so I am only buying for two carnivores. 

I find it fascinating how people shop and eat.    

iVillage Member
Registered: 02-11-2006
Sun, 03-17-2013 - 7:50pm

<p>I find it fascinating how people shop and eat.    </p>[/quote]

I do, too!  We are on a strict $150/week grocery/household budget and it is a challenge.  There are 2 adults, 2 school age boys I am feeding, and one of the boys has multiple food allergies:  no wheat, milk, soy, peanuts/tree nuts, or fish/shellfish.  I have to be very careful in planning out our meals and I have to make sacrifices sometimes.  I would love to buy more organics but it's not in the budget right now.  We eat all meals at home, I send a home-made lunch to school every day with my boys, and we eat out once a week on Sunday after church.  I am constantly thinking about food....what we need, what we have, what to make, etc.  It drives me nuts!!

iVillage Member
Registered: 11-14-2008
Tue, 03-19-2013 - 1:00pm

Ohhhh Dee it looks we buy a LOT of the same things! I do have 2 boys as well and they are teenagers but I do the expenses of the baby too. Things are just cheaper at costco I tell ya. I mean some of the things last though. Huge boxes of diapers, huge jars of cheese whiz to make things with or olive oil dont get replaced every day but it is soo much cheaper to buy it there. Things seem to stretch that aren't staples. Plus I package the meat into useable portions for the family. And the fruit is cheaper and veges if you think you can use it before it goes bad. We hardly waste anything and if I find the bananas are going soft I  make banana bread to use them up and freeze one if I make two. Then for lunches I can take that out the night before and my guys can take with them or have it for breakfast if we are out of milk for cereal or I am running low on snacks to take for something along the sweeter line. It has saved me many times.

I try to make my own bread and when I do shop at more local grocery stores I buy no name soups and pastas to cook with. I would probably not buy no name coke that you just drink but I find if you are cooking with an ingredient it is no different if you go no name. 

We will often have brupper(breakfast as supper) to make the menu stretch and make omeletes or waffles or bacon and eggs and toast with a fruit or raw vege. 

I use my freezer a ton as well. Its ok to throw bits of things in. I try to keep track of where they are and use little left over for soups stews and salads. 

Another way to make meat stretch is to use is an ingredient in a salad. You only need a couple of chicken breasts to make and feed a whole family. This is another way for me to use up stale bread. Make garlic toast and throw a bit of cheese on it. Works great!