How much do you budget for groceries?

iVillage Member
Registered: 11-18-2008
How much do you budget for groceries?
20
Fri, 03-02-2012 - 5:13pm

We are a family of 5 and my budget is $100 per week for groceries. I'd like to cut that a little bit

Photobucket

Pages

iVillage Member
Registered: 04-16-2008
Fri, 03-02-2012 - 6:31pm

$100 a week for 5 seems very reasonable to me!

Avatar for turtleemom
iVillage Member
Registered: 07-25-2007
Sat, 03-03-2012 - 1:08pm

I budget $150 a week for a family of 3.

iVillage Member
Registered: 04-08-2008
Sun, 03-04-2012 - 1:42am

I'm in Canada. I know from reading websites like this that we pay much more for food. A dozen eggs here go from $3.79-$5.00 depending on grass fed, certified this or that...

We spend from $150-200 for a family of 4 (2 young children). That includes diapers and household sundries. I *can* reduce that if I want to by replacing steak with hamburger. I know bc DH almost took a PT job (to get into a new field) and we tried it for 2 months to see if it was doable. It was but I don't really WANT to live like that if I can help it :) I prefer to eat a lot of "good" stuff like lobster, steak, etc. I'd LOVE to do wild and organic meat but it's insanely expensive here.

Dee

iVillage Member
Registered: 10-17-2010
Sun, 03-04-2012 - 8:19am

If DH is home I spend about $80 a week.

iVillage Member
Registered: 11-18-2008
Mon, 03-05-2012 - 11:44am
demontespan wrote:

If you still want to reduce that, I would suggest keeping the receipt for eveything for a month and see where you could cut without sacrificing health.

Photobucket

iVillage Member
Registered: 11-18-2008
Mon, 03-05-2012 - 11:47am
That's a good point turtleemom. My kids do eat lunch at school, which is not included in that $100 budget.

We don't eat a ton of meat but want to switch to grass fed / free range. Right now we're using up what is in the freezer (you'd think we were preparing for nuclear war with our stock pile!). A friend recommended a local place that sells 1/4 cow, so I think we're going to go with that. That will increase our budget a bit, but I think we can also decrease our meat consumption more too.
Photobucket

iVillage Member
Registered: 11-18-2008
Mon, 03-05-2012 - 11:51am
passion8te wrote:

I'm in Canada. I know from reading websites like this that we pay much more for food. A dozen eggs here go from $3.79-$5.00 depending on grass fed, certified this or that...


I've heard the same thing Dee. Our regular store-brand eggs are about $1.99, give or take. Organic, cage-free, etc. can be more like $3.79 and up. The organic produce deliver company we use just started selling local cage-free eggs for $3.49 - $4.99. They're on sale this week for $1.99 though, so I added them to our order. They're also supposed to add milk to their services later this spring.

Photobucket

iVillage Member
Registered: 11-18-2008
Mon, 03-05-2012 - 11:53am
I've included household stuff like toilet paper, etc. in that budget too, so sounds like $100 is pretty good then.

I use vinegar and water for cleaning most of the house, plus we use rags instead of paper towels, so I think we save a lot on those supplies.
Photobucket

iVillage Member
Registered: 01-11-2012
Mon, 03-05-2012 - 9:37pm

I belong to a food cooperative, so we pay about $600.00 for the total summer fall seasons, for our vegetables, fruits, butter and honey.

iVillage Member
Registered: 12-06-1999
Tue, 03-06-2012 - 9:56am

For a family of 4 (includes one always hungry teenage boy) ours is $450 per month and that includes laundry, cleaning and paper products.

Pages