How much does it cost per month to fe...

iVillage Member
Registered: 03-20-2003
How much does it cost per month to fe...
4
Mon, 03-22-2004 - 7:17am

How much does it cost per month to feed a family of four, two in school?



  • $300.00
  • $350.00
  • $400.00
  • $450.00
  • $500.00
  • This also counts what you pay for school meals
  • It also counts those occasional going out dinners


You will be able to change your vote.


 
iVillage Member
Registered: 02-18-2003
Mon, 03-22-2004 - 3:02pm

There wasn't a choice for >$500. I guess I either spent way too much, or my DH and kids have huge appetities! It's not unusual for us to spend at least $150 each trip to the store, and we only go when DH is home on weekends. When I help the boys with groceries, I might spend $200 for a month's worth.


Frankly, fresh produce and meat cost a lot, and it's expensive to eat healthy and organic. yikes!


I'm going out to check on my lettuce seedlings, LOL!

Avatar for ydoom
iVillage Member
Registered: 10-31-2001
Mon, 03-22-2004 - 8:50pm
500 dollars
iVillage Member
Registered: 03-19-2003
Tue, 03-23-2004 - 7:20pm
Yes Kim I do agree!
Community Leader
Registered: 02-27-1999
Mon, 03-29-2004 - 7:06am




I'm so horribly out of touch...I just feed me and 2 dogs, and my tenants and Danny pool with me for our shared meals.


I'm actually a very cheap date...I cruise the reduced meats (lol, I call it the rotten meat bin) and stop by the produce house.

Photobucket