June Grocery Challenge

iVillage Member
Registered: 05-21-2003
June Grocery Challenge
11
Wed, 06-03-2009 - 1:13pm

Do you have any ideas how much you spend monthly on snacks/desserts? I'm talking about things like chips, sodas, snack crackers (like Cheezits, Goldfish, etc.), store bought cookies, popcorn, ice cream, popsicles

Kelly



Pages

iVillage Member
Registered: 07-09-2005
Wed, 06-03-2009 - 3:27pm
Oh gosh... I dread finding out!

Photobucket


 


iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Wed, 06-03-2009 - 3:48pm

Sure! I'm in.

We do have a birthday in June, so I'll spend slightly more on desserts and snacks than I would if we didn't.





Carrie




Carrie
iVillage Member
Registered: 05-10-2004
Thu, 06-04-2009 - 6:54am

This will be interesting. We also have 3 Birthday celebrations in June, plus a dance recital (which means the kids need snacks during practices) and Fathers Day.

I'll try and keep it low and maybe bake a few cakes.

france


iVillage Member
Registered: 09-12-2004
Thu, 06-04-2009 - 10:46pm

Well this should be quite easy for me.

Photobucket Follow my money saving blog! ht
Avatar for jennebryan
iVillage Member
Registered: 11-25-2003
Sun, 06-07-2009 - 8:23pm

Well, as I'm out of work for the summer (school employee) and have to watch the budget closer, this should be (hopefully) pretty easy for us.


--Jenn

iVillage Member
Registered: 05-15-2009
Mon, 06-08-2009 - 12:23pm
Interesting!

iVillage Member
Registered: 09-12-2004
Mon, 06-08-2009 - 1:47pm

A friend from another board shared the link with me :)


http://asweetfantasy.blogspot.com/2008/01/pop-tarts.html


The kids LOVE them. I make them with my own homemade jam but any jam/jelly would work. I crimp the edges with a fork. I also just kinda guess on sizes. I know the link says 2"x3" which to me is small.

Photobucket Follow my money saving blog! ht
iVillage Member
Registered: 05-15-2009
Mon, 06-08-2009 - 1:56pm
Awesome!

iVillage Member
Registered: 02-18-2003
Tue, 06-09-2009 - 12:59pm

Convenience food snacks are a much needed item in my house full of food allergies I know that it is a big expense but when we travel away from for any reason these are easy to pack up and take along


during the summer months I do buy dh brisk ice tea,popsciles are also a big hit and

Becky
iVillage Member
Registered: 04-05-2006
Thu, 06-11-2009 - 5:03pm

I would love to join this challenge (new to the board). I usually make most of my snacks from scratch to keep the budget down and to avoid preservatives and chemicals and such. But, I just had a baby 3 weeks ago, and I'm trying to go easy here and so I'm taking the help where I can get it these days! I also have a birthday in June, so that will add to it. Normally, I buy a box of cheerios for snacks, and possibly some crackers, but other than that I stick with homemade muffins, toast, fruit & milk for kid's snacks.

Melissa

Pages