Grocery challenge check-in

iVillage Member
Registered: 05-21-2003
Grocery challenge check-in
42
Fri, 01-09-2009 - 7:33pm

Ok all you people participanting in this month's challenge of tracking your spending on groceries---what have you spent so far??

My total as of today for groceries only is $169.05. My family consists of me, dh, 17yo ds, 12yo ds and 10yo ds. I've had one big trip to Aldi's and a bit of stocking up on a few loss leaders plus $30 for Jan. AFM box.

FWIW & to give some comparison for those of you who may include household stuff in w/your grocery budget, I've spent an additional $22.08 on household stuff; $10 of that was paying to dump some yard waste.

Kelly



Pages

Avatar for mom_x_three
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Fri, 01-09-2009 - 8:27pm
so far this month we've spent 156.96 for me, DH, D20, S18, grandbaby 3 mo...also D22 and granddaughter 2 years are here a couple nights a week for dinner, and SD15 is here some weekends

Sherry


happily married since 2003...a blended family with 4 kids, 1 grandchild and second grandbaby due in September

Sherry<with 3 kids, 2 beautiful granddaughters

iVillage Member
Registered: 10-25-2005
Fri, 01-09-2009 - 8:27pm

My total so far this month is $195.08. I bought a total of $232.81 worth of groceries for that amount. Total savings (coupon saving based on receipt savings total) are $37.73. I have purchased no HH products or pet food.


Our family includes DH, DS 11, part time DSS 12, and Prego me. :-)

-Jan


Photobucket

Photobucket Special thanks to Katie (Hubbswifey) fo
iVillage Member
Registered: 07-09-2005
Fri, 01-09-2009 - 8:47pm
I'm at $67.15 for just grocery items.

Photobucket


 


iVillage Member
Registered: 05-10-2004
Fri, 01-09-2009 - 9:59pm

I've spent $71.22 so far and it is me, DH and two girls 8 and 6. I've gone to Target (they have awesome prices on cereal) and bought enough Cereal to last the girls until March. Then went to super wal-mart for veggies and milk. Today I went to Big Lots for Apple Sauce and Salsa.

.

france


iVillage Member
Registered: 03-03-2004
Fri, 01-09-2009 - 10:19pm

So far I've spent $330 BUT that includes the $50 annual fee I pay for Costco which I count in the grocery category of the budget.

iVillage Member
Registered: 07-26-1997
Fri, 01-09-2009 - 10:28pm
For January I spent like 80$.

 

iVillage Member
Registered: 12-13-2007
Fri, 01-09-2009 - 11:49pm

It shocks me how much money groceries can cost. On New Year's Eve, I spent $161.09 on groceries. This was more then I intended, but I bought a huge roast, and a ton of organic canned goods that were on sale. My local small store is really quite expensive normally. And I did buy cat food, dog food, paper towels, and toilet paper.

Yesterday I spent $68 at my same local store. I bought 6 lb. hamburger on sale - 1.99 lb. (actually, only wanted 4 lbs., but she wrapped (4) 1.5 lb. pkgs. instead of 1 lb.) and 3 lbs. of sausage. They also had in their bargain bin, 6-packs of the 4 oz. applesauce snacks. And it was an organic name brand - I got six at $1.25 each. Normally I pay %1.50 at Wal Mart for a store brand. And I got 5 1/2 gallon bottles of juice on sale - $1.66 each. Plus I got OJ on sale - $3 for a 1/2 gallon, lots of veggies, the cheapest whole wheat bread they had - $3, a lb. pack of chicken, and some more canned soup on sale.

Is there anybody else in CA who thinks that the price of eggs & milk have gone up? Gotta love prop 2... I had to go down the hill for a couple of days - I brought food for dinners as well as snacks, but I forgot I had to make breakfast for my DH one of those days. Since I had plenty of eggs at home, I just bought a six-pack of eggs. But the store brand was $3.65 a dozen - seems like they were normally about $2.50. So I also spent $6.50 in total.

Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket


Photobucket
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Sat, 01-10-2009 - 4:37am

$0

I haven't been shopping this month.

Yet.



Carrie
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Sat, 01-10-2009 - 5:14am

"...goes to the store when I'm hungry".

My family has determined that it really does save us money ($$ - $$$) if I eat before I go into the store. Most of the shopping we do is a couple of hours away from our house, so I often buy a snack or take-out before I go into the first store, and also between stores. I know this isn't the advice you'll typically find on a frugal board, but I do save money doing this and that is taking into account the price of snacks and take-out.

Ideally, I know, I'd plan ahead from one shopping trip to the next and I'd have food to take with us, but those shopping days are already so exhausting that I cannot add one more item to my to-do list! Not to mention, we only have a small car so I need each available inch of space in it.



Carrie
Avatar for kathy_s14255
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Sat, 01-10-2009 - 7:57am
My total for groceries so far is $150. That is for 2 adults and 2 children(who eat like adults) I dread those teen age years. :-D

Pages