$60 a week for groceries?

iVillage Member
Registered: 10-25-2008
$60 a week for groceries?
6
Mon, 01-10-2011 - 9:06pm

wow. just stumbled on this post. even if we incorperated a few things it could help

Photobucket
iVillage Member
Registered: 01-12-2008
Mon, 01-10-2011 - 9:09pm
I"m gonna talk up the orginal poster for a moment. She has this budgeting thing DOWN. Its amazing, from week to week, and her knowledge. Actually a lot of the ladies on that board are really knowledgeable, and everyone is in a different place. Its one of my new favorite places to hang out!!! She shared a lentil recipe with me, I can't wait to try!!!
Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-25-2008
Mon, 01-10-2011 - 9:13pm

not sure how i didnt know about it myself. seems a very happy place to hang out

Photobucket
iVillage Member
Registered: 09-03-2008
Tue, 01-11-2011 - 9:59am

wow, seems like she's got it down!

babies
iVillage Member
Registered: 01-12-2008
Tue, 01-11-2011 - 11:12am
We do one gallon of milk a week. I used to drink a gallon myself. But I've cut back again. I love my milk.

I'm gonna try to do three meals a week with a meat ingredant instead of the main part of the dish. That should help.
Photobucket
iVillage Member
Registered: 05-20-2008
Tue, 01-11-2011 - 9:21pm
That's great. I don't do that good but my boys need milk and I let them have juice. Also I buy boxed cereal. If I compare a box for $2 that will last a week over 1 dozen eggs for $2 that last 3 days the cereal is cheaper. But I follow a strict menu plan and grocery list. I spend about $400 a month for a family of 4 and that includes diapers but we aren't huge meat eaters and we get free beef and pork so that helps.
Photobucketcenter><
iVillage Member
Registered: 05-18-2005
Wed, 01-12-2011 - 5:13pm

I shopped that way in grad school--it's easy if you have the time to cook every meal from scratch and brown bag everything.

http://i218.photobucket.com/albums/cc248/gwennyc/b6yfcl.png<A href="http://s218.photobucket