What Formula Risk gives you the most pause?

Community Leader
Registered: 10-01-2010
What Formula Risk gives you the most pause?
14
Tue, 09-20-2011 - 1:11pm

Maybe it's the risk of not having enough money to pay for it - or maybe it's the risk of SIDS?

Maybe it's the risk of more ear infections - or maybe it's the risk of a dangerous bacteria called Enterobacter sakazakii commonly found in powdered formula?

Maybe it's the risk of having others look down on you for using formula - or the risk of a major formula recall of contaminated formula?

Or maybe it's something else? You can list any risk that gives you pause, it doesn't have to be one that I have mentioned.

What formula risk gives you the most pause? And would it stop you from ever using formula?




Pages

iVillage Member
Registered: 05-20-2008
Thu, 09-29-2011 - 9:30pm
I too have a hard time picking just one risk that worries me most. I think the lack of immunities in formula would be a key concern I have about using it which is why I would only use it if I felt it was the only option. This is one reason why I am much more open to the idea of using mom-to-mom EBM donations, provide I can take a few precautions, if there ever was a reason I couldn't BF or BF exclusively in the first 6 months.

Photobucket

iVillage Member
Registered: 02-16-2008
Thu, 09-29-2011 - 9:10am
I'm sure a can could last a normal baby closer to a week. This lady's son just turned 1 and is 29 pounds; his doctor has already tested him for diabetes. Regardless, it's a lot of money.

We used so little (2oz about 4 days a week) that the can would expire before we finished it off. I got a little thrill out of throwing it away each month. I hate wasting money, but I hated having to use any formula even more.
by sara photo sigbysara.jpg
iVillage Member
Registered: 06-04-2004
Wed, 09-28-2011 - 4:16pm
cavenyee wrote:
When we were supplementing, I only had to buy one can. It was name-brand, and I paid $22 for it. A lady on my PG would go through a can every 2 days. That comes out to around $60 a week or so, which is more than $200 a month. I would guess it's even more if you use the pre-mixed stuff.

Holy cow! That's a lot of money. I didn't think the cans I was looking at were only enough for two days, I thought they were close to a week's supply. I can't even imagine spending that kind of money on formula, as the diet for one person in my household, when I feed my entire family of four (two adults and two children) for about $100 a week.

Photobucket
iVillage Member
Registered: 02-16-2008
Wed, 09-28-2011 - 10:21am
When we were supplementing, I only had to buy one can. It was name-brand, and I paid $22 for it. A lady on my PG would go through a can every 2 days. That comes out to around $60 a week or so, which is more than $200 a month. I would guess it's even more if you use the pre-mixed stuff.
by sara photo sigbysara.jpg
iVillage Member
Registered: 06-04-2004
Tue, 09-27-2011 - 3:22pm
witch_power wrote:

<>

Was that using formula full time? How long ago? Because it seems like formula costs that much a week today?

Last time I did any serious formula-pricing myself was over six years ago, but back then, I was estimating about $35 a week for name-brand, $20-25 for generic. I would expect it to be at least a little more expensive today.

Photobucket
iVillage Member
Registered: 05-20-2008
Mon, 09-26-2011 - 8:38pm
<>

The latest figure I've heard for the cots of full-time formula feeding cost is at least $1500-$2000 a year which is about $30-$40 a week for just the formula.

Photobucket

Community Leader
Registered: 10-01-2010
Mon, 09-26-2011 - 6:19pm

<>

Was that using formula full time? How long ago? Because it seems like formula costs that much a week today?

Avatar for zions_daughter
iVillage Member
Registered: 04-18-2001
Mon, 09-26-2011 - 5:50pm
I saw some pretty crazy prices for formula, but the soy ones weren't as high. I wonder if that's because most people freak out about using soy rather "regular" milk. (And I'm thinking not just about formula, but all ages. There's a real fear of soy in our Western culture.) So with most kinds of formula, the demand allowed for high prices to be set.

I think it was something like $20/month for formula when we used it. I'm not sure how much extra in food I ate while BFing, but since I lost weight while doing it, I'd say BFing is definitely better for the budget in the long run. ;)

iVillage Member
Registered: 04-13-2008
Mon, 09-26-2011 - 4:36pm

In my family, with me having eczema and hives etc, and my husband being a bad asthmatic, I was determined to breastfeed. All of my children had asthma when younger, and one of them very badly (the most allergic one). But I do believe and was told by a paediatrician that they would have been worse, developed it younger, and so on, had they not been breastfed. eg even though my youngest would get quite ill at times, and need a steroid injection, as inhaling from a nebuliser would not help, he was never hospitalised for this.

Community Leader
Registered: 10-01-2010
Mon, 09-26-2011 - 11:50am

<

Pages