Lurker here with a Q?

Avatar for mommyluv2001
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Lurker here with a Q?
11
Fri, 08-15-2003 - 6:52pm
Grocery question here :)

I am on wic and so is my dd, and we get $300 in food stamps a month, I want to know is that enough for my family of 4 and me being pregnant, how do I make it stretch more, and

how much do I need to save towards it. Our income is very limited now, my dh is laid off, and I work as waitress, so coming home to cook dinner is my least favorite idea :(!

Thanks for the help!

Katy

Photobucket

Pages

Avatar for tidoublegrr
iVillage Member
Registered: 04-12-2003
Fri, 08-15-2003 - 8:16pm
If you watch what you buy, use coupons, and price match loss leaders you should be fine. I spend $250 a month for groceries for a family of 5.

Tiffany -- mom of Brittany 7, Bethany 4, & Zachary 2

iVillage Member
Registered: 04-23-2003
Fri, 08-15-2003 - 9:29pm
HI. How do you manage w/ $250/month for a family of 5? I usually spend about $113-120/wk. for a family of four. What kind of things are you preparing for dinner? Snacks? What specific items are you getting? Are you shopping at a local chain grocery store or Aldi's, etc? I'd really like to know. I'm always amazed how you ladies on here are getting a month of groceries for about what I'm paying every two weeks. ;)!
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Fri, 08-15-2003 - 10:29pm
I think that is more than enough! I have a family of 6, my kids are 9, 7, 5, and 2 1/2 and I spend about $400 a month. This includes 3 meals a day, 2 snacks, and my DH's lunches.

Misty

iVillage Member
Registered: 04-01-2003
Fri, 08-15-2003 - 10:44pm
WOW! How does everyone do it? We are a family of 5 and we spend aroung $400.00 a month if not more. Where do you find all these coupons we never get any. Our Sunday paper does not have them. I remember when my step mother use to cut coupons when we were kids. But that was in the Bay area not around here. I would love to shop for cheaper. How do you do it? Kerri
iVillage Member
Registered: 07-29-2003
Sat, 08-16-2003 - 2:50pm
HI.. I have a family of five too - I usually spend around $250 per month in groceries. Wait for the sales papers from Giant and look for the BOGO free offers. Look through any coupons you have for those items. (You can go to e-bay to get lots of coupons really cheap! Or you can clip them from newspapers or on-line coupon sites) Giant allows you to Use a coupon for both items -the one you buy and the one that's free, and on top of that, they double the value of the coupon. Be careful though only to buy what you'll use, and make sure to compare the cost after coupons with the generic brand. Also, buy your meat in bulk, it's usually cheaper per pound when you buy a larger amount. Just take it home, and separate into freezer bags or small containers. Everything you make that you don't use within a period of time, freeze it for another time. (make soup or casseroles with it). Make snacks from scratch - it saves a ton. Try serving salads and rolls (water to drink, since most of us don't get enough water anyway!) before dinner, when dinner comes your family won't over do it with the main course, which usually costs the most.

As far as toilet paper and things go, I don't think its good to go generic on those items, we tend to use extra when it's not as good of quality. I make my own cleaning supplies with different ingrediants like vinegar, ammonia, baking soda, bleach and alcohol. BE careful mixing them together, never mix ammonia with bleach! otherwise you could create some very toxic fumes. (you can find recipes online for cleaning agents) That saves a lot of money.
Avatar for cl_lfbennett
iVillage Member
Registered: 03-24-2003
Tue, 08-19-2003 - 1:16pm
I think it's definitely possible. As I've said before, the trick for our family is to plan ahead. We base our weekly menu on the sales flyer, not on coupons. My DH religiously cuts coupons, but I don't think we save more than $5 a month using them.

We watch for those "loss leader" sales. To use meat as an example, since that is often the biggest expense of a grocery bill. So if chicken goes on sale for 38 cents a lb, we'd buy a lot of chicken that week, but not much other meat. Then the next week, ground beef goes on sale, so we buy a lot of that, but no chicken. When you package it up and freeze it, you end up having your pick of whichever meat you desire.

Also plan at *least* one non-meat dinner each week. Two is even better. Or for the second one, make the meat streeeeeetch. Like 1 lb of ground beef in a big batch of spaghetti sauce. Some of our favorite non-meat dinners are: veggie stirfry, spaghetti (I put mushrooms, onions, and other veggies in the sauce to bulk it up), mexican meals such as tacos or quesadillas (use beans instead of meat).

HTH!

Leslie
cl-lfbennett @ Frugal Living

iVillage Member
Registered: 03-26-2003
Thu, 08-21-2003 - 10:38am
I have a question about meals. I have the NJB cookbook which I have used a lot, but I don't like the idea of using bread as fillers and giving my family mainly water for beverages. A lot of junk food recipes in there too that I just don't feed to my family. (Such as the chocolate granola bars which is full of sugar and fat, and other things)The kids need milk, they need fruits and veggies and their protein. Do the people that feed their families so cheap eat a lot of bread to fill the kids up? Also, I like going to Aldi's but I find that there is so much junk food there. Yes, if you eat all that junk (chips, candy, cookies etc...) you can save a lot of money. I don't like a lot of canned food, it just doesn't taste very good to me so I don't save there either. I did my their brand of Gogurt, their milk is a good price, but there isn't much else there that I would buy. At a regular grocery store I can find good produce, lots of nice fruit and veggies, a lot of times I buy my meat from Sam's Club if it looks good and is a good price. We eat a lot of chicken breast, ground turkey, pasta.

So, my question is to make a long story short...what is a typical snack for your family and a typical 3 meals a day and what do they drink?

Thank you! I need help as a lot of you know to lower my debt.

Jennifer(30)ft nursing student and wife and mother (Mike 34 Engineer, ft student and National Guard and runner), Jessica (6 Ballerina and T-Ball player), Justin(4.5 just my little cuddle bunny and pre-schooler)lol

Image hosted by Photobucket.com 

Avatar for cl_lfbennett
iVillage Member
Registered: 03-24-2003
Thu, 08-21-2003 - 12:36pm
I don't like to save money by skimping on nutrition either. That said, we do try to drink a lot of water in our house. But I am a "water snob" and buy the reverse osmosis filtered water from the grocery store for 39 cents a gallon. I justify it by noting that if I drank juice or pop it would cost a lot more!

I think there are a lot of ways to save on groceries and also feed your family healthily. One of the best ways is to include less meat in your diet. Also, use fillers such as mushrooms, onions, zuchinni, potatoes, brown rice, beans etc. Where you're decreasing expensive ingredients, but also adding vitamins and minerals and fiber. I like to use oatmeal instead of bread crumbs in my meatloaf and sometimes for burgers on the grill. You can't taste it at all, but it makes the patties hold together better and adds some good stuff to your diet.

We snack on fruit (on good days! LOL), cheese, peanut butter and crackers, popcorn, homeade baked goods (no artificial ingredients, plus you can add healthy additions such as wheat germ), smoothies.

We don't buy canned veggies either, except for corn. I like frozen much better.

One thing you can do to make ground turkey go further is to add beans to it. I like to make sloppy joes using Tawra's recipe, but instead of all beef I add a can of kidney beans. This also works for anything mexican.

Another cheap, healthy meal is stirfry. You can make 1 or 2 chicken breasts feed a whole family in a stirfry.

Leslie

Leslie
cl-lfbennett @ Frugal Living

Avatar for louannems
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Thu, 08-21-2003 - 10:55pm
In defense of Not Just Beans granola bar recipe.....

We love these and I make a batch once per week! The kid's love one after school with a slice or two of fruit and a glass of milk.

I always use wh wheat flour and there are lots of healthy oatmeal in them. For the cereal portion, I use the dredges in the bottom of the cereal boxes that noone will eat!

To cut the fat, sub half the butter for applesauce and no one will know. I always cut the sugar. I use wheat germ and chopped walnuts, too. All good healthy stuff!

iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Sat, 08-23-2003 - 12:25am
Katy,

sorry, i haven't read all of your responses so I may be repeating someone else here. I just wanted to suggest **CROCKPOT COOKING***!!! I have a young baby and an older child and by the time dinner comes around I rarely feel like cooking. I've been throwing things together in the morning and just turn the crockpot on. I know a lot of times you can get great sale prices on chicken... search the internet for recipes. The most wonderful feeling is to come home tired and know that dinner is healthy, hot, inexpensive, and already made!!

Good luck!

-Roberta

Lilypie Baby Ticker

Pages