Frugal grocery shopping?

iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Frugal grocery shopping?
14
Wed, 06-24-2009 - 2:04pm

How long did it take you to really get your frugal grocery shopping system down?

Photobucket



Pages

iVillage Member
Registered: 08-26-2004
Wed, 06-24-2009 - 3:36pm

It is hard to deal with food allergies. My dd is allergic to dairy, eggs and used to be allergic to beef. We also have to avoid all artificial colors for my boys. So I too am very limited. Cooking from scratch is the key. You have to figure out a way to cook the breads that your family eats yourself. Those look like real budget busters. Do you have a bread machine? It only takes a few minutes to get the bread going and then you just take it out when it is done.

Stocking up when things are on sale is also a key. Have you checked out AMazon for some groceries? I know people that get killer deals on organic, allergy free stuff. You have to buy in large quantities. One woman I know buys the puffed rice cereal, all organic, I can't remember the name, but she got the stuff for $1 a box ($5 or so in the store), but she did have to buy 30 boxes.

How old are your dd's? My dd is 8 now. When she was younger I had her on a soy formula, but then they quit making it and she wouldn't drink anything but water for a few years. Now I can get her to drink chocolate soy milk, has to be Silk because that is the only one I can find here that is regular. She is so skinny, not an ounce of fat, I don't want to get the light version. I just try to stock up when it is on sale and when I have coupons. Coupons just came out last week for $1.25 off 2. If you don't have it look on Ebay to win some.

We use rice milk too. I get the 64 oz things for $3 at WalMart. I used to cook everything with the dairy and egg substitutes, but that got too expensive. I know it is a pain to cook separate, but it is cheaper. I make large batches of muffins, pancakes, cookies, etc for dd and freeze them. Then when we have brownies, I pull out her cookies. When we have pancakes, I pull out her pancakes. It works really well. In the end, I estimate that I spend an extra $40 a month on foods strictly to accommodate her allergies. That isn't too bad actually.

I do have to be very brand specific. I am sure you do too. If you haven't already done this, go grocery shopping alone and spend a couple of hours reading labels and finding alternatives that will work for your family. As for your husbands frozen lunches, I would limit it to a couple a week. He can take leftovers for lunch that accommodate his diet.

I found that dealing with food allergies was very trial and error for a long time. It has taken me years to get in a good routine. It can be very frustrating. Keep trying new things and hopefully you will find some things that work well for you. Proteins are very filling, so make that the base of meals for dh and hopefully that will help. Good luck!

Jennifer


Mom to 4 in Ohio


Getting Ahead Blog

Jennifer

Mom to 4 in Ohio

Getting Ahead Blog

iVillage Member
Registered: 12-13-2007
Wed, 06-24-2009 - 5:18pm
Have you tried going directly to each manufacture's website?
Photobucket
Avatar for monkeesmom
iVillage Member
Registered: 03-27-2003
Wed, 06-24-2009 - 5:50pm

I can sympathize because I am gluten free, dh is vegetarian, ds is lactose intolerant...so just accomodating those 3 things can be daunting.


Do you have a Trader Joe's nearby? They have meals similar in taste to Amy's but at a much lower cost (not dirt cheap, but $2+ instead of $4+). We always stock up on their brand of



 

iVillage Member
Registered: 02-18-2003
Wed, 06-24-2009 - 7:57pm

a couple of things I have done is

make a phone call to the allergen free products companies for coupons and they usually send them out(rice dream will send coupons twice a year for a phone call every 6 months but have not done this for awhile) I found buying rice dream in bulk was cheaper(12 quart size for around $15 which is discounted at the localallergen free/organic bulk place since they know this is a needed item for a food allergy

I ask for a discount if I buy more than 6 boxes of the same item(ex corn pasta is a staple I use I can usually get 6 boxes with a discount for $12 vs $3.49 a box) usually health/allergen free stores will be happy to give a discount if it means a happy/repeat customer

I will ask for free samples so I can do a food trial at home for a few days so I can return buy the product if the food has passed the food trail instead of wasted money on failed food trials most will give full size products to do this

I look at the regular grocery store for easy snack items I found UTZ products are gluten free and works well for my girls without the added expense

I just saw the Chex brand cereal is gluten free

I think amazon offers a free shipping over $25 but have not checked for a few months

Becky

Becky
iVillage Member
Registered: 04-12-2005
Thu, 06-25-2009 - 9:04am

I can relate to your struggle.

Photobucket
iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Thu, 06-25-2009 - 10:38am

Thanks for your response.

Photobucket



iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Thu, 06-25-2009 - 11:18am

DH has lost all the weight because he had to cut out his daily trip to get coffee- he always came home with two donuts for himself, his box of cookies

Photobucket



iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Thu, 06-25-2009 - 11:19am
I haven't had much luck with this so far, but I'll keep looking. ;) Thanks!

Photobucket



iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Thu, 06-25-2009 - 11:27am

Becky,


I never thought to ask for a discount on multiple boxes or asking for a free sample- great ideas! Thanks!


I will be looking

Photobucket



iVillage Member
Registered: 10-10-1999
Thu, 06-25-2009 - 11:41am

Thanks for the cookbook titles. I will look for them! It's nice to know that I'm

Photobucket



Pages